V letu 2021 smo doživeli veliko poslastico na našem nebu. Meseca Julija in Avgusta smo lahko na nebu v ozvezdju Velikega medveda s prostim očesom opazovali komet Neowise ( C/2020 F3 NEOWISE ).
Ostanki iz časa nastanka Osončja
Kometi so ostanki iz časov nastanka Osončja pred 4,6 milijarde let. Komet je majhno astronomsko telo, podobno asteroidu, le da je ta pretežno sestavljen iz ledu. Skoraj vsa masa kometa je v njegovem jedu, ki je sestavljen iz kamenja, niklja ter železa. Ti delci so med seboj povezani z ledom. Ko se komet približa Soncu, se ta led spremeni v plin. Ta okunasti oblak se potem razporedi okrog jedra kometa in nastane koma. Koma je plinasta in prašna ovojnica jedra. Sončev veter odbija delce prahu iz kome in pojavi se dolg rep ( od tu ime repatica ), ki je dolg tudi do 100.000km in usmerjen stran od Sonca. Tirnica kometa lahko seka tudi tirnico Zemlje. Ko potuje Zemlja skozi področje z delci, ki jih je zapustil komet, se pojavi meteorski roj.
Gre za enega najlepših in najsvetlejših kometov v zadnjih desetletjih, saj smo nazadnje na nebu s prostim očesom tako lahko opazovali komet Hale-Bopp leta 1997.
Komet je 27. marca prvi odkril ameriški vesoljski teleskop NEOWISE. Komet kateri se je 03.06.2020 Soncu približal na 44 milijonov kilometrov in pri tem pričel izmetavati prah in pline, kar ustvarja značilni rep, od koder izvira tudi naše ime repatica. Mnogi kometi so tudi v preteklosti že obetali podobno predstavo na našem nebu, a srečanja s Soncem niso preživeli.
Komet se je najbolj približal zemlji na 103 milijone kilometrov in bo ponovno viden iz Zemlje šele čez 6800 let v primeru, da bo preživel svoje dolgo popotovanje po vesolju.
Od dveh vidnih repov je modri ionski rep na levi usmerjen neposredno stran od sonca katerega vstran potiska sončni veter. Najbolj nenavadno za komet Neowise pa je valovita struktura prahu. Ta prašni rep potisne sončna svetloba, vendar se zavije, saj se težji prašni delci bolje uprejo temu svetlobnemu pritisku in nadaljujejo po sončni orbiti.
Impresivne črte kometa Neowise še niso popolnoma razumljive, verjetno pa so povezane z vrtečimi se potoki peska, ki se sprošča s taljenjem ledu na njegovem 5km širokem jedru.
Oprema katero sem uporabil za fotografiranje kometa Neowise:
- Sledilna naprava: Ioptron sky tracker pro, katera omogoča sledenje zvezdam in tako posledično doprinese k daljšim časom osvetlitve. Kar pomeni, da na fotografijah dobimo več podatkov, manj šuma, večji dinamični razpon, lepše točkaste zvezde in še veliko drugih stvari, katere so še kako zaželjene kasneje pri post produkciji, kjer vse to pride še bolj do izraza.
- Fotoaparat: Nikon D750
- Objektiv: Nikon ED AF Nikkor 80-200mm 1:2.8 ( push-pull ) star 20 let
- Stativ: Zoomei M8